הדר תורג`מן - רכזת מנהיגות ומעורבות חברתית לנוער במועצת אורנית  

הרעיון של האסיפה הישראלית נולד לאחר הפקת עצרת הזיכרון ה-20 לרצח רבין בכיכר רבין בת"א. במתכונת החדשה האסיפה מאפשרת מעגלי שיח בין המשתתפים ולא רק עמידה בעצרת בה כל התכנים מרוכזים על הבמה. "קנאים וקיצוניים מנסים להשליט שיח מקוטב של ניגודים ועוינות", אמר הסופר והעיתונאי נזיר מג`לי, החבר במועצה המייעצת של האסיפה הישראלית, "אבל למעשה הרוב בכלל אינו כזה. אנשי האסיפה הישראלית בוחרים בכיוון אחר – לקבל את השוני ואת חילוקי הדעות בינינו ולהמשיך הלאה. כרגע המצב לא טוב וזה דוחף אותנו לעשות יותר כדי לבנות חברה שבה כל אחד יכול להכיל את האחר. כל ציבור ימלא את התפקיד ויישא באחריות – כדי שלא נתדרדר שוב למצב דומה לזה שהיה ערב הרצח".
האסיפה הישראלית מתקיימת ברשויות השונות בערב יום הזיכרון לרצח יצחק רבין כדי שבני הנוער יוכלו לשמוע ולהשמיע דעותיהם בשיח מקבל ומחזק.

באורנית זאת השנה הראשונה בה האסיפה הישראלית מתקיימת והשתתפו בה 90 בני נוער בכיתות י`-י"ב מהצופים ובני עקיבא.

מעגלי השיח היו בנושאים שבני הנוער בחרו להוביל-נציג אחד מבני עקיבא ונציג אחד מהצופים. היו 4 מעגלי שיח כאשר כל מעגל סבב סביב נושא אחר בחברה הישראלית:
להט"ב-האם מגדר זאת בחירה? חופש הביטוי-כמה רחוק? פליט או מבקש מקלט בישראל? שיווין או חירות-אדם לאדם זאב?

"ריגש אותי לראות את החיבור בין הקבוצות השונות בנוער אורנית.
אני מאמינה שעם השקעה וראייה לטווח ארוך נוכל לחולל שינוי אמיתי בנוער".
דורון רוזנבאום, בני עקיבא

"הרגשתי שהבזכות הדיונים על נושאים שנויים במחלוקת הצלחנו למצוא הרבה דמיון אחד בין השני. היה ממש כיף להצליח להכיר אותם קצת יותר לעומק ולהבין גם צד קצת שונה של הקהילה שלנו. אחרי הפגישה הזאת אני ממש מחכה לעשות עוד פעילויות איתם בעתיד"
מיכל נחמני- צופים

"היה ממש כיף להכיר את הילדים של בני עקיבא ואני חושב שכולם קיבלו דרך הסתכלות שונה על דברים - גם בני עקיבא וגם השכב"ג. זה יעזור בעתיד לפעילויות שיהיו מעורבות גם בבני עקביא וגם בצופים".
רותם מולאי-צופים

בני הנוער שהשתתפו במעגלי השיח עשו זאת בענווה, באכפתיות ובכבוד כלפי האחר. אנחנו המבוגרים עמדנו מהצד בהתרגשות לראות אותם משוחחים, לעיתים בצורה יותר מוצלחת מאשר אנחנו כאנשים בוגרים מצליחים. 
פעילות זו הייתה יריית הפתיחה אל עבר המשך פעילות משותפת בין תנועות הנוער ביישוב.
תודה לכל השותפים למלאכה החשובה הזו.